chiny

Chiny staną się najpotężniejszą gospodarką. Kiedy pokonają USA?

Chiny staną się najpotężniejszą gospodarką. Kiedy pokonają USA?

Chiny już teraz są olbrzymią potęgą gospodarczą, ale wciąż wypadają słabiej od Stanów Zjednoczonych. Według wszelkich prognoz mają one jednak wkrótce dogonić Stany i same stać się najpotężniejszą gospodarką na świecie. Trudno jednak oszacować, kiedy będzie to miało miejsce, gdyż na razie pojawiają się drobne problemy w związku z rozwojem gospodarczym tego państwa.

Chińska gospodarka w roku 2021

Na ten moment można o Chinach powiedzieć kilka rzeczy. Jedną jest to, że bardzo sprawnie wyszły z kryzysu, jaki dopadł świat w 2020 roku. Ich wielkim atutem okazał się handel międzynarodowy, na którym ich pozycja jest stabilna i bardzo obiecująca. Pojawiają się jednak pewne niepokojące znaki, takie jak obecna wartość indeksu menedżerów zakupów (PMI). Według tego wskaźnika sektor usług i budownictwa w Chinach spadł do 53,5. Miesiąc wcześniej wynosił on 55,2, co oznacza spadek na poziomie 1,7. Dane te pochodzą z NBS (Narodowe Biuro Statystyczne).

Eksperci są w szoku, gdyż nie spodziewali się takiego spadku. Tak naprawdę nie spodziewali się żadnego spadku, a według prognoz indeks miał wynieść 55,3. Podobnie sytuacja ma się z indeksem produkcji, które także zaliczył spadek. Różnice jest może szczególnie duża, ale również nie jest to sytuacja, jako chiński rząd mógł sobie wymarzyć. W maju wartość tego wskaźnika wynosiła 51,0 a w czerwcu spadła do 50,9.

Sytuacja w Chinach w stosunku do Stanów Zjednoczonych

Wiemy, że największym rywalem Chin są Stany Zjednoczone. Bank Ochrony Środowiska prowadzi badania, mające na celu oszacować stan amerykańskiej gospodarki. W swoich analizach bierze pod uwagę dane z Chin, między innymi PKB.

– Na bieżący tydzień zaplanowana jest publikacja istotnych danych z gospodarki globalnej, w tym dane dot. czerwcowej inflacji CPI w USA oraz seria danych z USA ze sfery realnej (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna). Ponadto bardzo istotne dla inwestorów będą także dane z Chin, tj. szacunek wzrostu PKB w II kw. oraz miesięczne dane ze sfery realnej za czerwiec. –  głosi raport BOŚ.