Co dla pracodawcy oznacza zagraniczne doświadczenie?

Czym możemy się pochwalić, jeśli aplikujemy na jakieś stanowisko i wysyłamy CV? Kluczowe jest oczywiście doświadczenie zawodowe. I tutaj właśnie pojawia się pytanie. Czy jeśli możemy pochwalić się w CV pracą zagranicą, to czy wypadamy lepiej w oczach pracodawcy?

Międzynarodowe standardy

Czy doświadczenie w pracy zagranicą na pewno świadczy o tym, że lepiej pracowaliśmy, niż gdybyśmy byli zatrudnieni tu na miejscu? Tak naprawdę wcale nie o to chodzi. Nikt nie ma pewności, że jakieś niemieckie miejsce pracy będzie lepsze od polskiego. Samo podanie kraju nic tak naprawdę nie świadczy o naszej osobowości czy umiejętnościach. Może jednak świadczyć o czymś, co jest bardzo ważne w dobie pędzącej globalizacji. O znajomości międzynarodowych standardów. Bardzo często, gdy pracujemy w jakimś kraju, przyzwyczajamy się do jego systemu. To jest oczywiste. Kiedy jednak wyjeżdżamy do innego, nagle wydaje nam się, jakby rzeczywistość wokół nas była kompletnie inna.

Szersza perspektywa

Jeśli więc mieliśmy okazję pracować w różnych krajach, to jesteśmy w stanie rozpoznać podobieństwa i różnice. Te drugie często odnoszą się do pewnych uniwersaliów, których znajomość bardzo przydaje się w pracy. Zwłaszcza jeśli firma, która nas zatrudnia, prowadzi interesy zagranicą. W biznesowej komunikacji ponadnarodowej bardzo łatwo dostrzec, kto jest ograniczony do pracy w swojej małej społeczności, a kto potrafi się odnaleźć także w obcym środowisku.

Podstępna rekrutacja

Czasami bardzo trudna nam ocenić, jaki fragment naszego CV najbardziej spodoba się pracodawcy, a jaki najmniej. Jesteśmy więc zestresowani tym, że nie będziemy dość dobrzy albo nie będziemy spełniać oczekiwań. Jedną z rubryk jest właśnie doświadczenie i wydawałoby się, że ono jest tu kluczowe. Owszem, bez niego trudno odnaleźć się na rynku pracy, ale to przecież nie wszystko. Rekruterzy cenią także wszelkiego rodzaju dodatkowe certyfikaty i kursy, które mogą potwierdzić, że znamy się na określonych formach rzemiosła. Oprócz tego oczywiście na niektórych stanowiskach mogą liczyć się fizyczne aspekty takie jak wiek i płeć.

Jeśli już mówimy o porównywaniu Polski i zagranicy, to nie tylko doświadczenie zawodowe jest tu istotne. Pracownicy działów HR często widzą też znaczące różnice między uczelniami w poszczególnych krajach.