mieszkanie

Co się bardziej opłaca? Wynająć mieszkanie czy osobne pokoje?

Rynek nieruchomości bywa kapryśny. Czasem przeżywa kryzysy, a czasem znów osiąga stan swojej świetności. Ci, którzy mają na własność nieruchomość, mogą rozważyć wynajęcie nieużywanych pomieszczeń. Właściciele jednak decydują się czasem na wynajem pojedynczych pokojów w mieszkaniach, którymi zarządzają, nawet jeśli wszystkie z nich są wolne. Można się więc zastanowić, co jest lepszym wyborem. Udostępnić komuś całe mieszkanie, czy raczej skupić się na pojedynczych pokojach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zarówno jeśli chodzi o finanse, jak i o czas, który spędzimy na doglądaniu mieszkania. Wynajęcie osobnych pokojów może być bardziej opłacalne, jeśli każdy pokój sobie odpowiednio wysoko wycenimy.

Kto najchętniej wynajmuje pokoje?

Jak się łatwo domyślić, najczęściej pojedyncze pokoje wynajmują studenci. Zwykle wracają oni do swoich domów na weekendy i inne wolne dni, więc nie potrzebują się w żaden szczególny sposób urządzać. Biorą ze sobą jedynie najważniejsze rzeczy i przenoszą się razem z nimi. Nie oznacza to jednak, że wynajem pokoi jest tylko dla studentów. Wiele jest osób, które potrzebują zmienić swoje lokum, a nie potrzebują wcale zbyt dużo przestrzeni. Jeden pokój im w zupełności wystarczy. Są to na przykład młode osoby, które właśnie rozstają się z rodzicami po raz pierwszy w życiu, a nie mają szans na własne mieszkanie lub dom.

Wynajem pokoju a czas

Jeśli wynajmujemy pokoje, to musimy liczyć się z tym, że więcej czasu poświęcimy na kontakty z najemcami. Będzie ich więcej niż w przypadku wynajęcia komuś całego mieszkania. Jeśli nie mamy w życiu na tyle wolnego czasu, aby na takie kontakty móc sobie pozwolić, to może lepszym sposobem byłoby zrezygnowanie z takiego wynajmowania każdego pokoju osobno. Jest też inna opcja. Możemy skorzystać z usług wybranej agencji nieruchomości. Pracują w nich osoby, które zajmują się tym na co dzień, więc doskonale wiedzą, jak załatwiać sprawy między najemcami i wynajmującymi. Korzystając z usług agencji mamy pewność, że oddajemy nasze sprawy w ręce profesjonalistów, którzy zadbają o to, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik.