Cognor jako jeden z najbardziej dochodowych holdingów ostatnich lat

Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem tego, jak wielki sukces osiągnęła grupa Cognor Holding. Zaczęło się niepozornie w Częstochowie, a dzisiaj mamy wielki biznes na skale światową. Holding rozpoczyna dzisiaj inwestycje warte grube miliony i nie zapowiada się na to, aby miało dojść do zwolnienia tempa.

Cognor Holding miażdży konkurencję i generuje fortunę

Cognor Holding jest prowadzony przez Przemysława Sztuczkowskiego. Firma zajmująca się wyrobem produktów stalowych jest jednym z najbardziej dochodowych biznesów, jakie mogliśmy zaobserwować przez ostatnie lata.

Grupa wywodzi się z Częstochowy i gdy tylko pojawiła się na rynku, od razu było wiadomo, że jej zarząd wie co robi. W samym 2021 roku holdingowi udało się wypracować 519 mln złotych EBITDA. Poprawiła tym samym swój rekord z 2007 roku.

Wielkie plany inwestycyjne

Spółka bardzo ostro grała przez ostatnie lata. Wystarczy spojrzeć na rok 2021, kiedy wyemitowała obligacje warte 200 mln złotych. Później zaczął się kolejny wielki krok czyli modernizacji walcowni w Zawierciu. Niedługo powstanie też nowy zakład produkcyjny, którego budowa ma wynieść pół miliarda złotych. Znajdować się będzie w Siemianowicach Śląskich na terenie byłem Walcowni Rur Jedność.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pracować tam będzie od 150 do 200 osób. Według założeń zakład będzie produkował mniej więcej 450 tys. ton kształtowników i prętów rocznie. W fabryce w Zawierciu produkuje się dużo mniej, bo „tylko” 80 tys. ton.

Wielki biznes w Polsce? Jak widać – można

Za każdym razem, gdy ktoś ma wielkie plany biznesowe, pojawiają się sceptycy, którzy próbują go sprowadzić na ziemię. Przekonują, że w Polsce nie da się założyć wielkiego przedsiębiorstwa, które będzie odnosić sukcesy. Jest to kompletna bzdura i jak widać nawet firma, która zaczyna w Częstochowie jako niewielka, może osiągnąć poważny sukces.

Zarząd Cognor Holding nawet nie spodziewał się, że będą działać na taką wielką skalę. Zaczęło się skromnie od niewielkiego budżetu. Potem jednak zaczęły się pojawiać zyskowne inwestycje i nim się ktokolwiek zdążył obejrzeć, już mówimy o milionach i prawie miliardach złotych.

Nie można jednak zbytnio nastawiać się na sukces i już od samego początku istnienia firmy spodziewać się, że stanie się ona wielkim przedsiębiorstwem. Wszystko wymaga czasu, ale też trzeba zaakceptować fakt, że niektóre pomysły po prostu mogą nie wypalić. Nie zawsze jest to nasza wina, czasami po prostu konkurencja okazuje się zbyt silna.