Czym są wakacje kredytowe i kto ich potrzebuje?

Wakacje kredytowe to bardzo ładne określenie zawieszenia spłacania rat kredytu. Okres spłaty przez to się wydłuża a także pojawia się wzrost kosztu. Nie jest to więc sytuacja idealna, ale fakt jest taki, że rzeczywiście kredytobiorca przez pewien czas nie musi płacić. Takie wakacje zwykle wynoszą od 3 do 6 miesięcy.

Aby otrzymać takie zawieszenie, trzyma wysłać do banku odpowiednie pismo. Większość banków ma gotowe wzory, które musimy jedynie wypełnić i podpisać. Jest to bardzo duże uproszczenie i zwykle możemy je dostać od ręki bez żadnego problemu. Jesteśmy jednak w dość trudnej sytuacji ze względu na okoliczności geopolityczne. Z tego względu banki stosują pewne triki, które mają na celu zniechęcić swoich klientów do zawieszania rat.

Wakacje kredytowe 2022

W tym roku mamy specjalne warunki wakacji kredytowych. Trwają one 4 miesiące i można będzie je wziąć po raz drugi w 2023 roku. Oznacza to, że łącznie kredytobiorcy mają szansę na ośmiomiesięczny okres bez spłacania rat.

Zniechęcanie klientów

Banki na ten moment robią co mogą, aby zniechęcić swoich klientów do brania wakacji kredytowej. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, bo godzi to w ich interesy. Krótko po tym, jak prezydent podpisał akt, banki zaczęły otwarcie informować o tym, że będzie miało to druzgocące skutki jak chodzi o ich wyniki.

Jak wygląda zainteresowanie ratami kredytowymi?

Jak można się domyślić, bardzo dużej liczbie kredytobiorców spodobała się oferta tego typu wakacji. Części instytucji podzieliła się swoimi szacunkami. Okazało się, że od 50 do 80% osób mających kredyty zdecydowało się odłożyć spłacanie rat na inną chwilę.

Kredytobiorcy przeżywają trudne chwile, ale nie tylko oni

Kredytobiorcy znaleźli się w bardzo trudnej dla nich rzeczywistości. Muszą stawić czoło dużo większym ratom niż się spodziewali. Oczywiście biorąc kredyty na mieszkania i domy, mieli świadomość, że będą musieli zapłacić więcej niż dostali. Tak działa kredyt na procent, ale czy spodziewali się, że te liczby wzrosną aż tak bardzo? Teraz, gdy już wiedzą, łapią się za głowę. Kiedy raty podnoszą się do takich rozmiarów, to bardzo trudno zachować pokój ducha i cieszyć się życiem. Człowiek zaczyna się stresować swoją teraźniejszością i przyszłością.

Podwyżki opłat są problemem także dla osób, które wynajmują mieszkania i pokoje. Ze względu na to, że właściciele tych lokali muszą płacić więcej, to również najemcy muszą sięgać do swoich portfeli. Nie jest to sytuacja korzystna dla kogokolwiek, dlatego bardzo trudno się w tej rzeczywistości odnaleźć.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, jak działają kredyty hipoteczne, kliknij tutaj.