Inflacja w Polsce – jaka jest obecna sytuacja?
W lutym stopa inflacji w Polsce wynosiła dużo ponad 3%. Oznacza to, że nasza inflacja jest najwyższa wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Drugim krajem, który utrzymuje podobnie wysoką stopę inflacji są Węgry. Sytuacja ekonomiczna na całym świecie znacząco popsuła się przez pandemię koronawirusa, więc sam ten fakt jeszcze o niczym nie świadczy. Natomiast nasza pozycja „lidera” wśród innych państw członkowskich może dawać do myślenia.
Co jest przyczyną inflacji?
Inflacja sama w sobie nie jest niczym złym, gdyż jest ona naturalną konsekwencją wolnego rynku. Przedsiębiorcy muszą dopasowywać swoje ceny do ciągle zmieniającego się rynku. Co do złej sytuacji gospodarczej naszego kraju wiele osób obwinia o to działania rządu. Strategie, które Państwo Polskie przyjęło w celu zwalczania skutków pandemii okazją się strzałem w kolano. Choć intencje są dobre, gdyż celem tych działań jest ochrona ludzi przed zarażeniem, ma to okropne skutki gospodarcze.
Według badań rygorystyczne restrykcje nie przynoszą wielu pozytywnych skutków w żadnym kraju. Często, gdy porusza się temat obostrzeń związanych pandemią, pojawia się przykład Szwecji. Przeciwnicy lockdownu podają ten kraj jak modelowy przykład tego, dlaczego zbyt rygorystyczne restrykcje są niekorzystne dla gospodarki. Szwecja bowiem była jednym z krajów, które najlżej ingerowały w gospodarkę w czasie pandemii. Okazuje się, że sytuacja epidemiologiczna wcale nie jest gorsza przez to niż w krajach, które takie rygorystyczne strategie prowadzą.
Pamiętajmy jednak, że przywoływanie jednego kraju nigdy tak naprawdę całej sytuacji nie wyjaśnia. To że coś sprawdziło się w jednym kraju, nie oznacza, że sprawdzi się w drugim. Jeśli już wyjdziemy poza Unię Europejską, to możemy czasem spotkać się z przykładem Brazylii. Prezentuje ona sytuację odwrotną do szwedzkiej, gdyż tam liczba zakażeń jest naprawdę alarmująca. A przecież Brazylia – podobnie jak Szwecja – miała bardzo luźną strategię w kwestii obostrzeń. Zauważmy jednak różnicę w wielkości tych państw.
Wartość pieniądza w krajach unijnych
Jak już wspomnieliśmy, stopa inflacji jest najwyższa w Polsce i Węgrzech. Ze wszystkich państw członkowskich UE, tylko te dwa kraje przekraczają wartość 3%. Za nimi są Czechy i Rumunia i na tym możemy zamknąć pewną kategorię. Z pozostałych państw, żadne nie ma inflacji na poziomie powyżej 3%. Z których państw powinniśmy brać przykład w kwestiach gospodarczych? To nie jest oczywiście takie proste, ale warto analizować wszystkie dane, aby mieć pełny wgląd w sprawę.