młodzi w pracy

Młodzi na rynku pracy. Jakie problemy na nich czekają?

Młodzi ludzie doświadczają wielu różnych problemów, gdy po skończeniu szkoły wchodzą na rynek pracy. Nierzadko bywa tak, że studenci pochłonięci nauką w ogóle nie myślą o ich przyszłości zawodowej. Takie „niemyślenie” bardzo szybko zbiera swoje żniwo, a sami zainteresowani uświadamiają sobie, w jak kiepskiej sytuacji się znajdują.

Rozbieżność między nauką a pracą

Człowiek uczy się bardzo w wielu rzeczy w szkole podstawowej, średniej, a potem na studiach. Wydaje mu się, że posiadł bardzo wiele tajników, które pozwolą mu się doskonalić dalej i podbijać rynek pracy. Niestety bardzo często po zakończeniu edukacji następuje poważne zderzenie z rzeczywistością. Okazuje się, że umiejętności nabyte w szkole nie do końca przydają się podczas wykonywania zawodu. Edukacja bardzo często opiera się na zapamiętywaniu oraz powtarzaniu czynności. W pracy jednak potrzeba bardzo dużo spontaniczności i kreatywności. Tego niestety szkoła nie uczy do takiego stopnia, jaki moglibyśmy określić zadowalającym.

Czego nie nauczyła nas szkoła?

Szkoła niezbyt dobrze radzi sobie w uczeniu młodzieży o konsekwencjach swoich czynów. Nawet jeśli ktoś coś przeskrobie, to i tak nie ponosi szczególnej odpowiedzialności. Oczywiście nauczyciele wymierzają kary, ale zwykle nic się z nimi nie wiąże. Uczniowie odbębnią karę, a potem wracają do swojego normalnego trybu. W pracy jednak każdy błąd może oznaczać utratę zatrudnienia albo stratę finansową.

Brak doświadczenia

Pracodawcy cenią sobie pracowników z doświadczeniem. Najczęściej spotykamy się z progiem dwóch lat. Inni szukają takich, którzy swoim fachem zajmują się co najmniej dziesięć. W każdym razie dobrze jest, jeśli ta liczba jest jak najwyższa. Im więcej lat doświadczenia ma dany pracownik, tym większe są szanse, że będzie się znał na swojej pracy. I niestety tu się pojawi problem dla młodych osób, które dopiero co wchodzą na rynek pracy. Nie mają one za sobą takiego stażu, więc z automatu stają się mniej atrakcyjne. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepszą sytuację mamy, jeśli posiadamy jakieś znajomości. Wtedy ktoś może zatrudnić nas, nie oczekując doświadczenia. Nie każdy jednak, kto świeżo skończył szkołę, może się takimi kontaktami pochwalić.