polskie firmy

„Patent na biznes”. Ruszył program dla początkujących przedsiębiorców

 „Patent na biznes”. Ruszył nowy program dla przedsiębiorców

„Patent na biznes” to program dla osób, które dopiero mają w planach założenie działalności gospodarczej. Teraz mają one okazję dostać na start 39 tys. złotych a także comiesięczne dodatki.

Regionalny Program Operacyjny. Wsparcie z funduszy unijnych

Ta konkretna forma dofinansowania działa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, choć to nie jedyne województwo, które oferuje taką opcję. Więcej informacji na ten temat można dostać w urzędzie marszałkowskim przynależnym do danego regionu albo losowym urzędzie pracy. Środki przeznaczone na realizację tego programu pochodzą ze środków unijnych.

„Patent na biznes” – szansa dla niezatrudnionych

Program jest skierowany do osób po 30 roku życja, które nie są zatrudnione. Dotyczy to zarówno osób bezrobotnych, poszukujących pracy jak i uczących się na terenie województwa świętokrzyskiego. Wsparcie otrzyma łącznie 80 osób, to jest 38 mężczyzn i 42 kobiety.

Celem programu jest  pobudzenie aktywizacji zawodowej i poprawa sytuacji, jaka obecnie panuje na rynku pracy. Wielu osobom trudno jest zacząć pracę po ukończeniu edukacji, a założenie własnej firmy dla wielu oznacza zbyt duże ryzyko. Dzięki temu programowi ma być to dużo łatwiejsze.

Każda osoba, która spełni warunki, będzie mogła dostać 23 050 zł, a następnie co miesiąc na jej konto firmowe będzie wpływać 1365 złotych. Są to środki, które założyciel firmy przeznaczy na zawodowe wydatki, wliczając w to składki na ubezpieczenie społeczne czy rachunki za media.

Pakiet szkoleń dla ambitnych

Osoby, które potrzebują merytorycznego wsparcia w kwestii prowadzenia działalności, mogą skorzystać z pakietu szkoleń. Dowiedzą się na nich wszystkich sekretów prowadzenia firmy, dzięki czemu łatwiej im będzie samodzielnie wejść na rynek. Szkolenia te organizuje Akademia Przedsiębiorczości sp z.o.o, działająca na terenie województwa świętokrzyskiego. Osoby spoza regionu również mogą wziąć udział w podobnej inicjatywie. W urzędzie pracy lub urzędzie marszałkowskim można bez problemu otrzymać informacje na temat programów aktywnych w innych województwach.

Przykładem podobnej inicjatywy jest „Moja własna działalność gospodarcza IV”, którą realizuje Urząd Pracy w Rybniku. Tam liczba miejsc wynosi 40, a dotyczy on powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego a także miasta Jastrzębie-Zdrój, miasta Żory oraz miasta Rybnik. Zasady są podobne jak w przypadku świętokrzyskiego programu. O wsparcie mogą starać się osoby powyżej 30 roku życia, które otrzymają 23 050 zł na start. Większa będzie jednak miesięczna kwota, który wyniesie 2600 zł.