Poznaj swoje mocne i słabe strony, zanim rozpoczniesz biznes

Jedną z cech naprawdę przedsiębiorczej osoby jest świadomość swoich wad i zalet. Jeśli wiemy, w czym jesteśmy mocni, a w czym nie, to mamy większe szanse rozwoju (jeśli chcemy wziąć się poważnie za rozwój osobisty, warto . Nawet najlepsze triki rozwojowe stają się bezużyteczne, jeśli posługujemy się nimi na oślep. Dlatego jeśli chcemy się naprawdę rozwinąć, to musimy ja najwięcej się o sobie dowiedzieć. Błędnym jest przeświadczenie, że wiemy o sobie wszystko. Nasze subiektywne poznanie rzeczywistości może być bardzo mylące, a nasze relacje z własną jaźnią mogą być mocno zaburzone. Nawet jeśli w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Wyrzuć fałszywą skromność i bądź świadomy swoich mocnych stron

Skromność i pokora to bardzo ważne cechy, nie ma co się z tym spierać. A jednak bardzo często używamy fałszywej skromności, aby uniknąć czyjejś uwagi, albo żeby się skutecznie z czegoś wycofać. Wtedy zaczynamy blokować samym sobie możliwość rozwoju. Jeśli unikamy sytuacji, w których moglibyśmy sobie dobrze poradzić, to tak, jakbyśmy się wyrzekali swoich zalet. Brzmi to jak najmniej rozwojowa rzecz na świecie, prawda? Dlatego nie bójmy się zdefiniować swoich mocnych stron, a następnie używać ich wszędzie tam, gdzie mogą mieć zastosowanie. Szybko zauważymy, że w ten sposób możemy zwojować naprawdę dużo.

Twoje wady są Twoją siłą

Świadomość naszych własnych wad może być naszą zaletą. Dzięki nim wiemy, co powinniśmy w sobie zmienić. Jeśli naszą wadą są słabe zdolności organizacyjne, to powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby te zdolności poprawić. Np. zastanowić się, co jest nie tak w naszej organizacji. Czy może chodzi o brak pamięci do liczb? Jeśli tak, to dlaczego nie potrafimy robić sobie czytelnych notatek? Takich drobnych problemów może być dużo, ale ważne jest, abyśmy byli w stanie zadbać o samych siebie i próbować rozwinąć te cechy, które póki co są naszą słabością.

Naprawianie własnych słabości jest też bardzo skutecznym czynnikiem motywacyjnym. Kiedy widzimy, że jesteśmy w stanie wyszkolić się w czymś, co uznawaliśmy za naszą piętę achillesową, to zdajemy sobie sprawę, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. A to już niezwykle ważne krok ku rozwojowi.

Może wykonajmy test?

Jednym z przydatnych narzędzi do oszacowania swoich wad i zalet jest test Gallupa. Test ten wymyślono właśnie z myślą o osobach, które są nastawione na rozwój, ale nie potrafią stwierdzić, w czym faktycznie są dobrzy, a w czym nie. Wielu początkujących biznesmenów decyduje się go wykonać i później okazuje się, że to faktycznie pomaga. Można zapytać, po co wykonuje się Gallupa, skoro może samemu ocenić swoje słabe i mocno strony. No właśnie to nie takie proste, jak byśmy chcieli. Niby wszyscy jesteśmy świadomi naszych wad i zalet, a jednak coś nas powstrzymuje przed świadomym wykorzystywaniem ich w trakcie codziennych zadań. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego.