Sieć Badawcza Łukasiewicz łączy naukę z biznesem

Sieć Badawcza Łukasiewicz to naprawdę oryginalny projekt. Według zapewnień, ma ona usprawnić polską gospodarkę a także wprowadzić kilka innowacji do świata nauki.

Szczególnie wychwala ją premier Mateusz Morawiecki. Napisał on nawet list otwarty zaadresowany do uczestników innovatorium Łukasiewicza w Poznaniu. Na początku czerwca miała miejsce druga edycja tej inicjatywy.

4,5 tysięcy naukowców w 26 instytutach

Sieć Badawcza Łukasiewicz skupia około 4,5 tysięcy naukowców oraz inżynierów. Ich zadaniem jest opracowywanie rozwiązań dla przedsiębiorców. Gdy przedsiębiorca ma jakiś problem, to naukowcy współpracujący w ramach sieci potrafią opracować dla niego naukowe rozwiązanie. Mają na to 15 minut.

Jak dokładnie przebiega proces szukania takiego rozwiązania? Najpierw zainteresowana osoba musi wypełnić wniosek. Następnie musi chwilę poczekać, aż przedstawiciel sieci odezwie się do niego. Czas oczekiwania nie jest zbyt długi i nie może przekroczyć on 48 godzin. Wtedy następuje wspólne szukani rozwiązania, które oczywiście wymaga aprobaty ze strony przedsiębiorców.

Nowy sposób rozwiązywania problemów biznesowych

Centrum badawcze, o którym mowa, jest największym tego typu w Polsce. Składa się aż z 26 instytutów. W szukaniu rozwiązania dla naszego przedsiębiorcy biorą udział przedstawiciele każdego z nich. Oznacza to, że dzięki tej metodzie można rozwiązywać problemy nie tylko z dużą precyzją ale też z szeroką perspektywą.

Oczywiście nie jest tak, że naukowcy sami wybierają za przedsiębiorcę gotowe rozwiązanie. Wręcz przeciwnie, ostateczna decyzja należy tylko do niego. Kiedy już przedstawiciele centrum przedstawią swoje pomysły, przechodzi się do najważniejszego punktu. Czyli ostatecznego dokonania wyboru.

Sieć Badawcza Łukasiewicz

Sieć Badawcza Łukasiewicz funkcjonuje na niezwykle wysokim poziomie. Korzystanie z niej zapewnia dostęp do rozmaitych kontaktów i współpracy z rozpoznawalnymi naukowcami. Pracują dla niej osoby z bardzo dużym potencjałem. Inną cechą charakterystyczną sieci jest zaawansowana infrastruktura badawcz-rozwojowa o światowym poziomie.

Centrum działa między innymi dzięki programowi horyzont Europa. To stamtąd właśnie czerpie dużą część swoich funduszy. Trzeba przyznać, że z pozyskaniem środków nie ma większego problemu. Wysoka wydajność prac naukowych sama w sobie świadczy o jakości.

Świetna wydajność już od 2019 roku

Warto zauważyć, że Łukasiewicz jest względnie nowym tworem. Powstał dopiero w 2019 i wtedy już obrał sobie jasny cel. Było nim rozwinięcie potencjału badawczego. Od tamtego czasu ruszył do przodu i dziś jest największą sieciową organizacją badawczą w Polsce. Pracuje dla niej 7 tys. pracowników rozmieszczonych po 26 instytutach.

O działalności organizacji wiele mówią statystyki. Do tej pory z systemu naukowego szukania rozwiązań skorzystało 700 firm. W ten sposób znaleziono łącznie 1750 rozwiązań. Przykłady takich rozwiązań podano na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wśród projektów znajdowała się wyrzutnia rakiet suborbitalnych oraz poduszkowiec transportujący kruchy lód.

Przeczytaj także: Rynek niedźwiedzia i kryptowaluty