transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa a transformacja biznesowa

Transformacja cyfrowa w biznesie. Żyjemy u progu nowej ery

Transformacja cyfrowa to nie żadne widzimisię speców od elektroniki. Naprawdę mamy do czynienia z rewolucją, która wymusza nas dostosowanie praktycznie całego naszego życia do nowych realiów. To stwierdzenie jest prawdziwe zarówno w kontekście życia prywatnego, jak i zawodowego. Jak podaje portal money.pl, 45% spółek, charakteryzujących się wysokim poziomie transformacji cyfrowej, odnotowało spadek sprzedaży. Jeżeli zaś spojrzymy na firmy z niskim poziomem cyfryzacji, to problemy finansowe dopadły aż 73% z nich.

Zmiany, zmiany, zmiany

W całym światowym biznesie widzimy szereg zmian, jak chodzi o wdrażanie nowych procesów technologicznych. Spółki, zajmujące się handlem, nie są w stanie utrzymać się na rynku, nie inwestując w e-commerce. Chyba że chcą być skazane na los małego sklepu, borykającego się z wysokim zadłużeniem i ryzykiem całkowitej utraty swojego dorobku.

Coraz modniejsze jest także opracowywanie swoich własnych aplikacji mobilnych. Pozwalają one klientom korzystać z ofert, które nie są dostępne dla osób, nie posiadających aplikacji. Chodzi na przykład o zniżki w sklepach, czyli stare dobre karty stały klienta. Czym się różni taka elektroniczna karta stałego klienta od tradycyjnej? Choćby tym, ze firma ma z klientem regularny kontakt, w tym oddziałuje na jego bodźce wizualne. To jest bardzo ważne, bo dzięki temu łatwiej jest przyciągnąć uwagę klienta do nowego produktu lub usługi.

Co na ten temat mówią liczby?

Badania, zleciło przedsiębiorstwo SAP, pokazują w jaki sposób zwiększenie poziomu cyfryzacji i automatyzacji w biznesie przekłada się na przychody. Zebrane dotyczą roku 2020, gdzie firmy o wysokim poziomie cyfryzacji odnotowały mniejszy spadek dochodów niż te, które gorzej radzą sobie z cyfryzacją. Mówimy tu o spadku 49-procentowym w porównaniu z 66-procentowym. Różnice jest więc widoczna. Podobnie jest ze wzrostem przychodów. Aż 27% wysoce zdigitalizowanych firm odnotowało wzrost, a tych mniej zaawansowanych 20%. Może różnica 7% nie wygląda aż tak imponująco