stopy procentowe

Umiejętności przydatne w biznesie, których nie nauczysz się z książek

Kursy biznesowe, webinary, książki motywacyjne i wiele innych to kwestie, które doskonale znają wszystkie osoby interesujące się biznesem. Nie wszystkiego jednak da się z nich nauczyć. Niektóre umiejętności nabywamy podczas wykonywania tak naprawdę zwykłych codziennych czynności i w wielu sytuacjach jesteśmy w stanie je ze sobą łączyć. Warto pamiętać o tym, że uczymy się nie tylko podczas zajęć czy podczas czytania edukacyjnej książki, dlatego nie powinniśmy być czujni każdego dnia. Może właśnie teraz jest szansa na nauczenie się czegoś, a my w ogóle nie jesteśmy tego świadomi?

Komunikatywność

Oczywiście, istnieją książki o komunikatywności, które sprzedają nam sekrety, jak dobrze się dogadywać. Nie zastąpią nam one jednak nigdy prawdziwej praktyki. Skutecznego prowadzenia relacji międzyludzkich uczymy się, kiedy faktycznie mamy okazję z takimi ludźmi przebywać. Zwłaszcza, gdy staramy się zrozumieć ich potrzeby i motywacje. Do tego czasami bywa tak, że musimy kogoś do czegoś przekonać, a wtedy potrzebna jest nam umiejętność przekonywania. Mogłoby się wydawać, że takie przekonywanie to umiejętność ściśle biznesowa, ale wynika ona ze zwykłych relacji międzyludzkich. Przecież przekonać kogoś staramy się nie tylko podczas negocjacji biznesowych. Wyobraźmy sobie chociażby moment, gdy chcemy z kimś w chwili prywatnej obejrzeć film. Musimy jakoś przekonać tę drugą osobę, że powinniśmy obejrzeć właśnie ten, który my wybieramy.

Decyzyjność

Jeśli odpowiednio wcześnie w życiu nie nauczymy się podejmowania decyzji, to w życiu zawodowym może być już tylko trudniej. Jeżeli pracujemy na wysokim stanowisku, to od nas zależeć będzie bardzo wiele. Nierzadko będziemy musieli podjąć decyzję w kilka minut czy nawet sekund. Nie ma wtedy miejsca na ucieczkę, ani prowadzenie długich rozważań. Co nas powstrzymuje przed podejmowaniem takich szybkich decyzji? Jednym z odstraszaczy jest wizja negatywnych konsekwencji w przypadku dokonania złego wyboru. Każdy z nas miał w końcu takie sytuacje, że źle wybrał, a konsekwencje musiał ponosić przez długi czas. Dlatego właśnie, gdy stajemy w obliczu takie decyzyjności, wolimy się wycofać, aby poczuć na sobie przesadnego ciężaru.