złoto

Złoto czy srebro? Wciąż trwają kłótnie o to, w co warto inwestować

Czy warto kupować metale szlachetne w peaku?

Gdy cena danego surowca jest najwyższa z możliwych, to mówimy o peaku. Wtedy oczywistym jest, że kupno będzie dla nas najmniej korzystne. Lepiej poczekać, aż będzie kosztować nieco mniej. Oczywiście cena złota nigdy nie spadnie do jakichś bardzo małych sum, dlatego że złoto generalnie jest czymś, co podlega szczególnym wahaniom. Jednak wahania jakieś zawsze występują i dlatego można się wstrzymać, gdy widzimy, że cena złota nie jest zbyt atrakcyjna. Kiedy jednak nieco spadnie (np. zobaczymy, że za 5g złota zapłacimy o 100 złotych mniej niż miesiąc temu), to można wtedy poważnie wziąć pod uwagę kupno.

Ile kosztuje złoto?

Obecnie za gram złota zapłacimy od 350 do 400 złotych. Oczywiście im więcej go kupimy, tym zapłacimy proporcjonalnie mniej. Dlatego tak naprawdę nie opłaca się kupować jednogramowych sztabek, a zamiast tego lepiej pomyśleć o nieco większej masie. Dla przeciętnej pracującej osoby powinno wystarczyć 5 gramów, ale jeśli obracamy większymi ilościami pieniędzy, to nie zaszkodzi zrobić sobie trochę większą rezerwę. Warto zauważyć, że złoto wcale wiele miejsca nie zajmuje. Kilogram złota może mieć dwu- albo trzypokojowego mieszkania. Nawet gdybyśmy chcieli wielkie pieniądze ulokować w złocie, to i tak raczej nie będziemy musieli zagospodarować na nie dużej przestrzeni.

Monety bulionowe czy sztabki?

Jeśli już zdecydujemy się kupić złoto, to powinniśmy sobie zadać pytanie, czy wolimy je kupić w monetach bulionowych czy sztabkach. Różnica jest niewielka, ale jednak może mieć wpływ na cenę. Wszystko będzie jednak zależne od tego, na jakiego producenta postawimy. Czasem się może okazać, że jeden sprzedawca będzie żądał wyższą cenę za monety bulionowe niż sztabki. Najprawdopodobniej jednak będzie się to wiązało z tym, że monety łatwiej będzie nam sprzedać. Musimy więc sami podjąć decyzję, co jest lepsze dla nas.

Istnieje też trzecia opcja, czyli wyroby. Zamiast złotych monet czy sztabek możemy kupić biżuterię. Złoto to złoto, więc na pierścionkach czy bransoletkach możemy zarobić tyle samo. Warto więc porównać ceny sztabek złota do wyrobów o analogicznej masie. Resztę już załatwi za nas kalkulator.