Na pewno kiedyś zdarzyła Ci się na spotkaniu, w pracy, a także może wśród nowopoznanych znajomych sytuacja, gdzie od pierwszych chwil wiedziałeś (lub przypuszczałeś), jaka jest dana osoba.
Nasz mózg w ciągu zaledwie kilku sekund, na postawie wyglądu, sposobu mówienia, gestykulacji czy mimiki, potrafi ocenić osobę.
Co zrobić, aby pierwsze (najważniejsze) wrażenie o naszej osobie było dobre? Potrzebna jest dobra autoprezentacja, czyli nic innego jak sposób komunikowania się z innymi, nie tylko przez mowę.
Często mówi się, że ktoś chce „dobrze wypaść”. Inaczej to ujmując, możemy powiedzieć, że ktoś chce dobrze się zaprezentować.
Autoprezentacja wpływa na to, jak inni mogą nas postrzegać.
Jak to zrobić? Przede wszystkim zwróć uwagę na swój ubiór. Zanim jeszcze cokolwiek powiesz już zrobisz, to właśnie na jego podstawie zostaniesz oceniony. Dostosuj go koniecznie do sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Przykładowo idąc na rozmowę o pracę, ubierz się elegancko. Jeśli wybierzesz zamiast tego wakacyjną koszulę, spodenki i klapki, osoba, z którą ta rozmowa ma zostać przeprowadzona, nie potraktuje Cię poważnie. Automatycznie Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy zmaleją. Działa to także w drugą stronę. Nie idź raczej na spotkanie z kuplami w garniturze. Możesz zostać uznany za człowieka mało rozrywkowego. Na tego typu spotkania lepiej wyrać coś mniej formalnego.
Kolejną ważną kwestią, jest mowa. Chodzi tutaj nie tylko o to, co chcesz powiedzieć, ale także o sposób w jaki to zrobisz. Staraj się dobierać odpowiednie słowa, unikać powtórzeń, zmian tematu, mów zwięźle, tak, aby osoba, do której mówisz, nie miała problemu ze zrozumieniem celu Twojej wypowiedzi. Przykładowo, idąc do szefa prosić o podwyżkę, nie opowiadaj mu, co robiłeś w weekend, ale skupiaj się na tym, co wnosisz do firmy, jakie są efekty Twojej pracy.
W swoim zachowaniu, nawet jeśli masz do osiągnięcia konkretny cel, zawsze staraj się być naturalny. Osoba, która Cię ocenia, często potrafi wyczuć, że na przykład, udajesz pewność siebie, a tak naprawdę czujesz się zagubiony. Sztuka autoprezentacji ma uwydatnić dobre cechy, które posiadasz. Nie nada Ci jednak takich, których w rzeczywistości nie masz.
Autoprezentacja przydaje się nie tylko w codziennym życiu, ale także w tematach biznesowych. Przykładowo. Jeśli zostaniesz dobrze odebrany przez Twojego klienta, szanse na zrobienie z nim interesów – wzrosną.