Czy praca zdalna to same zalety? - 1 2024

Czy praca zdalna to same zalety?


Czy praca zdalna to same zalety?

Praca zdalna to coś do czego przekonuje się coraz więcej osób, jednakże nie każdy ma taką możliwość. Pracownicy fizyczni oraz tacy, którzy muszą korzystać z konkretnych materiałów bądź osoby pracujące w branży usługowej nie mają takiej możliwości. Istnieje jednak spora grupa osób, które bez większych problemów nie muszą każdego dnia udawać się do biura. Jak praca zdalna wygląda w rzeczywistości?

Wśród plusów związanych z pracą zdalną jest możliwość korzystania z usług osób, które mieszkają w całkiem innej części Polski, a nawet w innym państwie. Pracodawca nie musi wydawać pieniędzy na miejsce pracy, sprzęt, a w niektórych przypadkach nawet na pokrywanie kosztów dojazdu.

Praca zdalna – warto czy raczej nie?

Zatrudnianie zdalnego pracownika to czasem jedyna okazja dla pracodawcy na pozyskanie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy. Co więcej, zdalny pracownik to ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi organizować mu miejsca pracy w siedzibie firmy i zapewniać sprzętu. Praca zdalna nie oznacza jedynie korzyści dla pracodawcy. Warto też wspomnieć o pracownikach, którzy jako zaletę wskazują przede wszystkim wygodę. Nie muszą oni stać w korkach o poranku, szykować się w pośpiechu, aby na czas znaleźć się w siedzibie firmy. Przerwy obiadowe to z reguły spory koszt (przede wszystkim w dużych miastach). Żywienie się w domu w trakcie pracy zdalnej doskonale wpłynie na domowy budżet. Większe wynagrodzenie to również częsty dodatek dla osób, które nie udają się biura. Jako, że przedsiębiorstwo na tym oszczędza, nie ma większych problemów z podwyższeniem zarodku pracowników wykonujących pracę właśnie w taki sposób.

Wśród wad pracy zdalnej należy na pewno wymienić brak 100%zaufania do pracowników. Jest to związane z tym, że pracodawca nie może całkowicie kontrolować podwładnych, a więc praca czasem nie jest wystarczająco efektywna. Całe przedsiębiorstwo składa się z ludzi, którzy rozmawiają ze sobą, budują więzi oraz tworzą różnorodne relacje międzyludzkie. Bez tego ciężko jest prowadzić firmę, która osiąga na rynku duże sukcesy. Integracja zespołu odgrywa bardzo ważną rolę, która całkowicie zanika w przypadku pracy zdalnej.

Wśród minusów pracy zdalnej dla pracownika należy wskazać przede wszystkim samodyscyplinę. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy konieczne jest stworzenie grafiku oraz jego przestrzeganie. Higiena pracy i balansowanie pomiędzy życiem, które toczy w się w domu, a pracą zawodową nie zawsze jest łatwe. Rozpraszacze to jeszcze jeden problem z którym zmagają się pracownicy wykonujący pracę z domu. To właśnie tutaj stoi telewizor czy łóżko w którym tak dobrze ucina się popołudniową drzemkę w godzinach pracy… Rozwój zawodowy także odchodzi w zapomnienie, gdyż nie można niczego nauczyć się od kierownika czy pozostałych kolegów.

Jasno więc widać, że praca zdalna wiąże się zarówno z zaletami, jak i zwadami. Jej wykonywanie przez jakiś czas może być nawet przyjemne, ale na dłuższą metę z reguły staje się męczące.