Dlaczego ludzie inwestują w kryptowaluty?

Coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Jakie ryzyko niezie ze sobą zakup cyfrowych walut?

Coraz więcej ludzi inwestuje w kryptowaluty, takie jak bitcoin i ethereum. Inwestycje te są zmienne i niosą większe ryzyko niż wiele innych, bardziej ugruntowanych klas aktywów, ale mają też potencjał, by się opłacić.

Jeśli śledzisz wszelkiego rodzaju wiadomości finansowe, możesz być świadomy, że wielu inwestorów zarobiło w tym roku poważne pieniądze na kryptowalutach. Oto najważniejsze powody, dla których ludzie są zmotywowani do zakupu wirtualnych monet.

Wzrost długoterminowy

60% osób, które zainwestowały w kryptowaluty, wierzy, że ta inwestycja ma potencjał długoterminowego wzrostu. Jest to najmniej ryzykowny i najbardziej rozsądny powód zakupu. Mniej prawdopodobnym jest, że poniesiesz duże straty, gdy dokonujesz długoterminowej inwestycji, zwłaszcza jeśli aktywa, które wybrałeś, są zmienne.

Wartość kryptowaluty będzie rosła co oznacza, że nie musisz idealnie wyczuć momentu inwestycji, aby dokonać zakupu. Inwestowanie długoterminowe polega na wzroście ceny wraz z upływem czasu.

Aby potencjał długoterminowego wzrostu się sprawdził, inwestorzy musieliby pozostać zainteresowani daną kryptowalutą, którą zakupili w dłuższym okresie czasu, a wartość monety musiałaby rzeczywiście wzrosnąć w tym okresie. Dobrym pomysłem na kontrolowanie inwestycji jest aplikacja do kupowania kryptowalut.

Wysoki wzrost w krótkim czasie

Podczas gdy niektórzy inwestorzy w kryptowaluty, wierzą, że ich zakup zwróci się w dłuższej perspektywie, inni są motywowani nadzieją na szybkie zyski. W rzeczywistości 44% traderów wskazało, że kupiło monety ze względu na potencjał wysokiego wzrostu w krótkim czasie.

Jest to jedna z bardziej ryzykownych motywacji do inwestowania w kryptowaluty. Niestety, ale zawsze, gdy celem jest krótkoterminowy zysk z jakiejkolwiek inwestycji, sukces zależy od zdolności tradera do doskonałego wyczucia czasu zakupu i sprzedaży.

Może to być ogromne wyzwanie, ponieważ niemożliwe jest przewidzenie, co stanie się z ceną aktywów z dnia na dzień, zwłaszcza w przypadku bardziej zmiennych produktów, takich jak waluty cyfrowe.

Skrajne emocje

Wreszcie, nieco ponad jedna czwarta (26%) inwestorów kryptowalutowych wskazała, że dokonała inwestycji z powodu emocji związanych z handlem.

Nie ma nic złego w byciu podekscytowanym wzrostem swojego bogactwa, ale jeśli jedyną motywacją do obracania swoich kapitałem jest ekscytacja, to tak naprawdę nie jest to inwestowanie, ale zwyczajny hazard. Zamiast kupować aktywa tylko dlatego, że wyzwalają w nas wiele emocji, najlepiej skupić się na prawdopodobieństwie, że inwestycja się opłaci.

Na co zwrócić uwagę przed samą inwestycją?

Najważniejsze są wyniki, model biznesowy, potencjał wzrostu, zmienność (jak szybko i znacząco zmienia się jej wartość) oraz prawdopodobieństwo, że w różnych warunkach gospodarczych inwestycja zapewni dodatni zwrot w określonym czasie.

W wielu przypadkach, mniej ekscytujące inwestycje mają znacznie lepsze osiągnięcia w zarabianiu pieniędzy.

Termin „kryptowaluty” obejmuje tysiące cyfrowych monet. Przed inwestycją należy dokładnie przemyśleć właściwy wybór. Kryptowaluty, które są najpopularniejsze, niekoniecznie muszą okazać się pewnym zyskiem.

Nie ma czegoś takiego jak inwestycja wolna od ryzyka, a kryptowaluty są notorycznie niestabilne. Wartość cyfrowych monet ma tendencję do wahań bardziej szalonych niż wartość akcji, a akcje mogą być zmienne same w sobie.

Jest wiele osób, które odniosły wielki sukces kupując akcje i trzymając je przez 40, 50 lub 60 lat. Kryptowaluta nie ma takich osiągnięć, ponieważ po prostu nie istnieje wystarczająco długo. Cyfrowe monety są w obiegu dopiero od nieco ponad dekady i już sam ten fakt sprawia, że kryptowaluta jest nieco spekulacyjna jako inwestycja długoterminowa. Nie znaczy to, że nie można traktować jej jako jednej z nich.

Strata pieniędzy jest możliwa podczas każdej inwestycji. Aby zapobiec dotkliwym skutkom niepowodzenia, należy zbudować fundusz awaryjny.