Prowadząc biznes, jesteś nastawiony na zysk. W końcu po to jesteś właścicielem przedsiębiorstwa, żeby na tym zarabiać. Pieniądze. To właśnie to, co chcesz otrzymywać za swoją pracę. Zastanawiałeś się jednak kiedyś skąd się wzięły? Dlaczego ktoś je wymyślił? Nie? Zapraszamy Cię więc, na wpis poświęcony temu tematowi!
Początkowo ludzie nie znali pojęcia pieniądza. Funkcjonowała za to tak zwana wymiana barterowa, czyli wymiana towaru na towar. Tutaj w pewnym momencie zaczął pojawiać się problem. Okazało się, że towar nie jest równy innemu towarowi. Uznano, że nie jest to sprawiedliwe. Ludzie zaczęli, wobec tego, używać soli, zboża czy skór, ale także przedmiotów mało użytecznych, jak na przykład muszle, do wymiany. Warto w tym miejscu dodać, że to, czym się posługiwali, zależało głównie od rejonu, w którym mieszkali.
Okazało się jednak, że jest to mało praktyczne. Zaczęto szukać czegoś małego, co byłoby łatwo przenośne, a za razem miało swoją wartość. Idealnie do tego nadawały się żelazo, złoto, miedź itd. Początkowo, przy zawieraniu każdej transakcji ważono bryłkę i odmierzano odpowiednią ilość. Wkrótce potem zaczęto nabijać na każdej konkretną wagę, przez co znacznie ułatwiono płacenie.
Po raz kolejny trzeba było jednak zmodyfikować pomysł. Wytwarzanie pieniądza w taki sposób było nie tylko kosztowane. Kruszce i metale, których wtedy używano, zaczęły się kończyć. Postał pieniądz papierowy. Ludzie oddawali swoje kruszce złotnikom, którzy wystawiali kwity, na konkretną wartość. Także kupcy przekonali się do tego sposobu. Było to wygodne i tanie w wytworzeniu rozwiązanie. Ten sposób pojawił się w XVII wieku, ale dopiero w XIX zyskał popularność. Złotnicy zamienili się w złotników, a kwity w pieniądze.
Obecnie odchodzi się od używania gotówki. Możliwe jest wykonywanie przelewów, płacenie kartą. Pokazuje to, jak bardzo z biegiem czasu technologia, ale także sposób na dokonywanie transakcji, rozwinęły się. Od wymiany towar za towar, po płacenie środkiem, którego nie można zobaczyć.