Łączenie spraw prywatnych i zawodowych

Jakie jest Twoje zdanie na temat łączenia spraw prywatnych i zawodowych? Nie ulega wątpliwości, że jest to coś, o czym można powiedzieć bardzo dużo.

Warto od razu nieco uprościć temat – nie chodzi w tym momencie o romans w pracy czy zatrudnianie znajomych. Dokładnie rzecz ujmując, będziemy koncentrować się wyłącznie na płaszczyźnie zawodowej.

Zlecenie dla kogoś znajomego

Powiedzmy, że otrzymujesz jakieś zlecenie. Co więcej, jest to zlecenie otrzymane od kogoś znajomego – czy przyjęcie takiego zlecenia jest dobrym rozwiązaniem?

Można przypuszczać, że ludzie mają przeróżne opinie, sprawa jest trudna. Ponadto trzeba wyraźnie podkreślić, że każda sytuacja jest wyjątkowa (i ludzie są różni). Co za tym idzie, niełatwo o radę.

Oczywiście sprawa musi zostać bardzo dokładnie przemyślana, to podstawa. Najkrócej mówiąc, warto przewidzieć możliwe opcje – co, jeśli moja praca okaże się niezadowalająca? Nie chodzi o brak wiary we własne możliwości, praca człowieka zawsze wiąże się z ryzykiem (człowiek to nie robot).

Inna sytuacja – znajomy ma pewne problemy finansowe. Przy problemach finansowych od razu może pojawić się pytanie, co jeśli nie zapłaci mi na czas? Jak wiadomo, każdy ma jakieś opłaty. Do tego trzeba jeszcze dodać reakcję na krytykę, ludzie różnie reagują na krytykę.

Krytyka może okazać się niesłuszna, ale teraz tej opcji nie bierzemy pod uwagę.

Nie ma innego wyjścia

Zmieńmy teraz nieco założenia – znów chodzi o współpracę ze znaną osobą, ale tym razem jest to osoba, z którą ma się niezbyt dobry kontakt. Jakby tego było mało, współpraca jest konieczna.

Zastanawiasz się nad tym, jak postąpić w takim przypadku? Odpowiadając, wydaje się, że jedyne słuszne rozwiązanie to profesjonalne podejście. Przez profesjonalne podejście należy rozumieć wyraźnie oddzielenie spraw zawodowych i prywatnych.

Takie podejście nie gwarantuje braku konfliktów, ale czy można doradzić coś lepszego?

Korzystanie z cudzych doświadczeń

Warto jeszcze pamiętać o tym, że ludzie lubią dzielić się swoimi doświadczeniami. Zresztą wystarczy przejrzeć fora, możemy poczytać o naprawdę różnych tematach.

Niektórzy mogą zwrócić uwagę na to, że nie wiadomo, czy ludzie piszą prawdę. Rzecz jasna jest to coś, z czym trudno się nie zgodzić. Z drugiej strony raczej nie należy popadać w paranoję, najważniejsza jest świadomość (poza tym nikt nie zmusza do sugerowania się opiniami).