Poznaj największe mity windykacji

Niechęć do procesów windykacyjnych w znacznej mierze powodują utrwalane powszechnie mity. Profesjonalne firmy windykacyjne działają według wypracowanych schematów opartych na wieloletnim doświadczeniu oraz działaniu w interesie wierzyciela. Osoby, wobec których powstało zobowiązanie, bardzo często wzbraniają się przed skorzystaniem z pomocy specjalistów, tłumacząc się troską o utrzymanie dobrej relacji z dłużnikiem. Firmy windykacyjne mają to na uwadze! Czas, abyśmy raz na zawsze rozwiali wątpliwości, które burzą zaufanie do firm windykacyjnych.

Co może zrobić windykator podczas odzyskiwania należności?

Błędne jest przekonanie, iż windykatorzy celem odzyskania długu stosują metody niezgodne z prawem. Nic bardziej mylnego! Firma windykacyjna, egzekwując roszczenia, działają w pełni legalnie! Firmy windykacyjne mają pełne prawo do reprezentowania wierzyciela i działania w jego imieniu, aby odzyskać należne mu pieniądze. Dotyczy to również wysyłania wezwań do zapłaty i propozycji polubownego rozwiązania sporu.

Windykator celem ściągnięcia pieniędzy nie może odwiedzić dłużnika bez jego zgody!

Wiele wątpliwości związanych jest z dostępem do danych teleadresowych dłużnika oraz sposobem ich wykorzystywania. Działając w imieniu wierzyciela, firma windykacyjna ma pełne prawo do podejmowania kontaktu dłużnikiem.

Windykator może podejmować kontakt z dłużnikiem:

  • drogą telefoniczną (połączenia, SMS-y),
  • mailową,
  • papierową w formie wezwań do zapłaty,
  • w formie spotkania.

Czego windykator na pewno nie zrobi?

Jeżeli w Twojej opinii windykator przekracza swoje zawodowe kompetencje — powinieneś niezwłocznie to zgłosić.

Jednostki, które w takich przypadkach służą pomocą, to m.in.:

  • Komisja Nadzoru Finansowego,
  • Komisja Etyki ZPF,
  • Rzecznik Praw Konsumentów.

Żaden profesjonalny windykator nie podejmie działań zakrawających o nękanie, a groźby czy szantaż powinny być od razu przekazywane odpowiednim organom. Wykwalifikowane firmy windykacyjne kontaktują się z dłużnikiem w sposób kulturalny. Nie oceniają jego sytuacji ani nie naciskają, tylko proponują dogodne możliwości spłaty zobowiązania.

Kontakt ze strony firmy windykacyjnej rzeczywiście może nastąpić kilkukrotnie, jednak nie należy unikać powtórnych monitów! W przypadku konsekwentnego milczenia ze strony dłużnika sprawa może zostać skierowana do komornika.

Ściąganie długu nie jest równoznaczne z zajmowaniem środków bankowych!

Windykator nie jest komornikiem. Owszem, opieszałość dłużnika może doprowadzić do egzekucji komorniczej, jednak windykatorowi przede wszystkim zależy na przedsądowym załatwieniu sprawy. Firma windykacyjna nie może dokonać eksmisji dłużnika z lokalu, nie ma także prawa zająć jego mienia ani środków na koncie bankowym. Jest to zupełnie sprzeczne z misją windykacji. Windykator może jednak pomóc wierzycielowi podjąć kroki prawne celem zasądzenia egzekucji komorniczej.

Jak upublicznić dane dłużnika? I dlaczego najlepiej zrobić to z Vindicat?

Podawanie do publicznej wiadomości informacji o zadłużonym jest działaniem w pełni zgodnym z prawem. Firma windykacyjna Vindicat w wachlarzu usług oferuje Ci pełen dostęp do elektronicznej Giełdy Długu. Dzięki informacjom tam zawartym jesteś w stanie uchronić swoją firmę przed wejściem w relację biznesową z potencjalnym dłużnikiem.

System pozwala także na samodzielne zarządzanie wierzytelnościami. Dzięki przejrzystym narzędziom w łatwy i bezpieczny sposób możesz zakupić bądź wystawić na sprzedaż powstałe wobec Ciebie zobowiązanie.

Pamiętaj, że 93% spraw podjętych przez Vindicat zakończyło się w drodze polubownego rozwiązania sporu.

Nasi specjaliści służą wsparciem na każdym etapie procesu windykacyjnego. Elektroniczny system pozwoli Ci na monitoring wierzytelności bez wychodzenia z domu!

Mając na uwadze Twój cenny czas  RoboVindicat przygotuje dla Ciebie spersonalizowane wzory pism windykacyjnych oraz wskaże dalsze działania, jakie należy podjąć by należne Ci pieniądze, jak najszybciej wpłynęły na Twoje konto.

Zaufaj specjalistom — dołącz do grona zadowolonych klientów Vindicat!