Czy rankingi są wiarygodnym źródłem informacji nt. chwilówek bez BIK?

Na polskim rynku pożyczkowym jest coraz więcej firm oferujących tzw. chwilówki. Dzięki wzrostowi konkurencji instytucje pozabankowe rywalizują ze sobą o niemal każdego klienta. Konsumenci na tym zyskują, ponieważ to atrakcyjność oferty, a nie przywiązanie do marki gwarantuje większą sprzedaż. Zdarza się jednak, że mniej zorientowani na rynku finansowym konsumenci gubią się w gąszczu ofert. W celu ułatwienia i przyspieszenia wyboru stworzono rankingi finansowe – również te dotyczących pożyczek krótkoterminowych. Nasuwa się kolejne pytanie, czy rankingi są wiarygodnym źródłem informacji nt. chwilówek bez BIK?

Czym są rankingi finansowe?

Rankingi finansowe są narzędziem internetowym mającym na celu ułatwić konsumentom wybór najkorzystniejszego produktu finansowego. Na łamach Internetu możemy spotkać się z porównywarkami kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych, chwilówek i pożyczek ratalnych. Nawet jeśli stoimy przed wyborem leasingu na samochód lub karty kredytowej możemy skorzystać właśnie z porównywarki. Używając specjalnego suwaka, zaznaczamy na osi wysokość kwoty pożyczki, którą jesteśmy zainteresowani, a do pustych okienek wpisujemy np. liczbę miesięcy lub dni, na jaką chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Po wykonaniu tych działań porównywarka pokaże nam oferty, które wg. algorytmu najlepiej oddają nasze oczekiwania. Takie jest założenie porównywarek, ale czy faktycznie rankingi są wiarygodnym źródłem informacji?

Czy rankingi są wiarygodnym źródłem informacji nt. chwilówek bez BIK?

Również w Internecie obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Należy brać pod uwagę, że pomimo zastosowania wielu ograniczeń i stworzenia ustaw mających chronić konsumentów nadal możemy spotkać się z nieuczciwością pożyczkodawców. Odpowiedzialność za wybór oferty leży również po stronie konsumentów. Dlatego jeśli nawet wybrana przez nas oferta jest pierwsza w rankingu i wydaje się być najkorzystniejsza, koniecznością jest czytanie umowy pożyczkowej, zanim ją podpiszemy. Jeśli chcemy skorzystać z rankingów chwilówek bez BIK, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  1. Sprawdź, kto jest twórcą rankingu. Może się bowiem okazać, że ranking należy do grupy dużego pożyczkodawcy, który pod sobą ma kilka marek. Promuje on wówczas jedynie swoje produkty, które niekoniecznie są tymi najtańszymi.
  2. Sprawdź, czy porównywarka na bieżąco aktualizuje informacje i dane dotyczące pożyczek. Nie chcemy przecież zdziwić się, gdy na podpisywanej umowie będą widniały inne parametry, niż w porównywarce. To szczególnie istotne, gdy Rada Polityki Pieniężnej, co kilka tygodni podnosi stopy procentowe, które mają realny wpływ na oprocentowanie pożyczek.
  3. Sprawdź przejrzystość zasad i klarowność informacji. Od rzetelnego rankingu wymagajmy, aby przedstawiał wady i zalety każdego produktu, bez sprzyjania jednej z widniejących w rankingu ofert. Wady i zalety wszystkich produktów powinny być przedstawione i klasyfikowane dokładnie w ten sam sposób. Nie może wystąpić sytuacja, w której wyraźnie widać, że jedna lub dwie ofert są faworyzowane.
  4. Sprawdź, czy ranking posiada autora. To dość istotne, ponieważ mamy wówczas świadomość, że pod stworzonym rankingiem podpisuje się realny człowiek. Najlepiej jeśli będzie to specjalista w danej dziedzinie.

Jak widać nawet korzystanie ze specjalnie w tym celu stworzonych rankingów, wymaga od nas nakładu pracy. Ale dzięki naszym wysiłkom będziemy mogli cieszyć się z produktu, który spełnia nasze oczekiwania.