Jak montuje się hale stalowe?

Proces budowy hali stalowej jest wieloetapowy. Zaczyna się od opracowania koncepcji architektonicznej, stworzenia planu realizacji inwestycji i przygotowania pełnej dokumentacji projektowej wraz z budżetem inwestycji. Później przychodzi czas na pozyskanie niezbędnych pozwoleń. Dopiero wtedy, gdy kwestie formalne zostaną dopełnione, można przystąpić do prac budowlanych i montażowych. Jak krok po kroku przebiega montaż hal stalowych?

Firmy, których specjalizacją jest budownictwo przemysłowe z naciskiem na tworzenie konstrukcji stalowych, wiedzą, jakiej dokładności wymaga montaż hal. Zanim w ogóle przystąpi się do tego procesu, trzeba zadbać o idealne wykonanie poszczególnych elementów. Producent hal stalowych wybiera najlepszej jakości materiał, oczyszcza go z pozostałości procesów hutniczych i korozji, poddaje obróbce termicznej i mechanicznej oraz łączy ze sobą – spawa z zastosowaniem odpowiednich metod. Później sprawdza zgodność z normami i dokumentacją techniczną. Gotowe elementy dostarcza się w odpowiednim momencie na budowę. A to nie koniec przygotowań.

Zanim zacznie się montaż

Żeby można było wykonać prace montażowe najpierw należy przystosować grunt, na którym stanie hala przemysłowa. Montaż poprzedzają prace ziemne – stabilizacja, wypoziomowanie, odwodnienie oraz utwardzenie terenu.

Gdy grunt jest gotowy, wykonuje się stopy fundamentowe, belki podwalinowe i podbudowę pod późniejszą posadzkę. Jeśli wykorzystuje się beton, trzeba poczekać aż wyschnie, jeśli zaś używa się płyt pod hale stalowe można zaczynać praktycznie od razu.

Budowa konstrukcji hali stalowej

To jest ten moment, w którym elementy stalowe przywożone są na plac budowy. Hale stalowe – konstrukcje stalowe lub hybrydowe montuje się z wykorzystaniem jednej z kilku metod. Może to być montaż z pojedynczych elementów, metodą blokową, nasuwania albo potokową. Najczęściej stosuje się dwie pierwsze metody.

Jeśli hale przemysłowe powstają z pojedynczych elementów, stawia się kolejno słupy główne, rygle ścienne, stężenia ścienne, rygle lub kratownice dachowe, płatwie dachowe i tężniki połaciowe. Jeśli zaś tworzone są metodą blokową, najpierw łączy się poszczególne części w większe układy konstrukcyjne, a później podnosi i montuje na słupach.

Montaż dachu i obudowy ścian

Wtedy, gdy widoczny jest szkielet hali, przystępuje się do montażu dachu i obudowy ścian. W zależności od projektu hale przemysłowe mogą mieć izolowany lub nieizolowany dach, którego warstwy układa się w odpowiedniej kolejności.

Ściany obudowuje się blachą trapezową – kasetą stalową z wełną mineralną, konstrukcją blacha-wełna-blacha albo płytami warstwowymi.

Które rozwiązanie będzie najlepsze? Warto o to zapytać doświadczonego generalnego wykonawcę. Takim jest np. Commercecon (https://commercecon.pl).

Inne prace montażowe na zewnątrz i wewnątrz hali

To nadal nie koniec prac. Obiekty logistyczne i hale magazynowe muszą jeszcze zostać wyposażone w okna, drzwi, bramy, doki przeładunkowe, świetliki dachowe itp. Pora również na położenie posadzki dostosowanej do potrzeb inwestora i podłączenie wszystkich instalacji wewnętrznych.

Prace wykończeniowe

Ostatnim etapem są tak zwane prace wykończeniowe. Zalicza się do nich zarówno prace prowadzone wewnątrz obiektu, jak i na zewnątrz, np. malowanie ścian, montaż urządzeń, przygotowanie dróg wewnętrznych, zagospodarowanie terenów zielonych itp. Dopiero po ich zakończeniu budynek może przejść wymagane kontrole.