Jakie firmy są najwyżej wyceniane?

Wartość rynkowa firmy, określana też kapitalizacją rynkową, to kluczowy wskaźnik świadczący o sukcesie biznesu. Od poziomu wyceny przedsiębiorstwa zależy jego pozycja, zainteresowanie inwestorów czy wysokość osiąganych dochodów. Przyglądamy się nieco bliżej najwyżej wycenianym firmom na świecie i wyjaśniamy, co wpływa na ich wartość. 

Najwyżej wyceniane firmy w Polsce i na świecie

Ponad połowa najwyżej wycenianych firm na świecie działa na amerykańskim rynku. Grono najcenniejszych biznesów otwiera Apple, wyceniany w 2023 r. na 880,5 mld dol. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych w globalnej skali marek od lat słynie ze swoich innowacyjnych produktów, które cieszą się popularnością wśród użytkowników w różnych częściach globu.

Drugie miejsce na podium zajmuje Amazon z wyceną 468,7 mld dolarów. Gigant handlu internetowego nie tylko specjalizuje się w sprzedaży online, ale również oferuje usługi chmurowe i rozwija technologie wykorzystujące drony i roboty.

Zestawienie zamyka Alphabet Inc. (Google) – firma znana przede wszystkim z jednej z największych wyszukiwarek internetowych na świecie wyceniana jest na 577,7 mld dol. Google to jednak również system reklam online oraz system operacyjny na urządzenia mobilne. Kolejne miejsca zajmują m.in. Microsoft, Walmart i Facebook.

Znakomite wyniki osiągają również firmy azjatyckie – wśród najwyżej wycenianych znajduje się m.in. Samsung i Huawei. W gronie najwyżej wycenianych firm w Polsce znajdują się wg Orlen, PGNiG, Dino, PKO BP, Allegro, PZU, Santander Bank Polska, Pepco, KGHM i PGE.

Co wpływa na wysoką wycenę firm?
Wycena przedsiębiorstwa to złożony temat. Wartość firm, które wymieniliśmy powyżej to zasługa ich nieustannej innowacji, stabilności i ciągłego wzrostu zysków, umiejętności dostosowania się do zmieniającego się rynku, wartości dodatkowej oferowanej klientom oraz zdolności do przyciągania nowych inwestorów.

Ważnym elementem jest też potencjał rynkowy – wysoko wyceniane firmy często działają na rynkach z dużymi możliwościami wzrostu, takich jak nowe technologie czy energia odnawialna. Na wysoką wycenę mogą liczyć również firmy mające mocną markę i dobrą reputację, co przekłada się na długoterminową wartość biznesu.

Również jakość zarządzania nie pozostaje bez wpływu na wycenę biznesu. W każdym przypadku wycena firmy jest składową wymienionych czynników, a dodatkowo może zależeć od subiektywnego postrzegania jej przez inwestorów.

Więcej na temat wyceny przedsiębiorstw dokonywanej z wykorzystaniem powszechnie uznanych metod przeczytasz na stronie firmy doradczej CMT Advisory z Poznania: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/wyceny-i-opinie/wycena-przedsiebiorstwa-udzialow-lub-akcji/