diamenty forbesa

Mowa ciała w biznesie

W jednym z naszych poprzednich wpisów poruszyliśmy temat autoprezentacji. Pisaliśmy wtedy, że mowa ciała jest niezwykle ważna. Wracamy to tego zagadnienia! Prezentujemy Wam, w jaki sposób dowiedzieć się więcej o kliencie. Pomoże to także Tobie w budowaniu wizerunku i tego jak jesteś postrzegany.

Zacznijmy od powitania.

Jest to prawdopodobnie pierwszy kontakt z osobą, z którą masz zamiar robić interesy. Już w tym momencie możesz czegoś się o niej dowiedzieć.

Jeśli powitanie się przedłuża, co może objawić się na przykład długim potrząsaniem dłońmi, oznacza to, że osoba jest raczej szczera, towarzyska, a z drugiej strony dość naiwna.

Osoba, która wita się bardzo wylewnie, pomimo tego, że nie za dobrze się znacie, prawdopodobnie jest optymistyczna, z radością realizuje swoje plany, a za razem jest mało asertywna i zazwyczaj nie będzie umiała powiedzieć „nie”.

W sposób lekki, ale niezręczny wita się osoba, która jest niepewna, zamknięta w sobie. Będzie unikała trudnych tematów i skomplikowanych spraw.

Powitanie gwałtowne oznacza, że osoba ma prawdopodobnie jakieś trudności z emocjami. Z drugiej jednak strony cały czas dąży do wyznaczonych celów i jest ambitna.

Energiczny sposób witania się pokazuje, że osoba nie ma kompleksów, jest zrównoważona i lojalna, a z drugiej strony może być pamiętliwa. Uważa się, że tacy ludzie często są wymagający nie tylko od siebie, ale także od innych.

Teraz najważniejsza część waszego spotkania. Przechodzicie do omawiania ważnych kwestii związanych z interesami. Tutaj także warto poobserwować osobę, z którą macie dobić targu. Wiele drobiazgów może zdradzić jej zamiary, a nawet położenie w jakim się znalazła, a także szczegóły o niej samej.

Na początek skupmy się na rękach.

Jeśli osoba, z którą rozmawiamy, pociera opuszki palców, to znak, że nie znalazła się w bardzo kłopotliwej sytuacji. Zapewne spowodowanej tym, że coś w rozmowie nie idzie po jej myśli.

Osoba, która w czasie rozmowy ma splecione ręce na piersi, może być już w tym momencie bardzo negatywnie nastawiona do danej spawy. Być może jest także sfrustrowana rozmową.

Podpieranie głowy rękoma to znana, nie tylko w biznesie, oznaka znudzenia sytuacją, ale także zmęczenia.

Jeśli używamy rąk do pocierania, dotykania koniuszka nosa, prawdopodobnie oznacza to stan głębokiego zamyślenia.

Takich szczegółów, na które warto zwrócić uwagę jest znacznie więcej. Ważna może być także pozycja ciała, trzymanie długopisu, to, gdzie patrzy nasz rozmówca.

Wielu specjalistów uważa, że trudno oszukać mowę ciała. Zawsze znajdzie się jakiś drobiazg, który ujawni nasze prawdziwe zamiary czy intencje. Przy kontaktach i rozmowach biznesowych szczególnie warto zwrócić na to uwagę.