Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w fundusze ETF ?

Od czego zacząć? Pasywne fundusze inwestycyjne do których możemy zaliczyć ETF to prosta i coraz bardziej popularna forma inwestowania na giełdzie. Umożliwiają one tanim kosztem, bez eksperckiej wiedzy i w dość bezpieczny sposób lokować środki na rynkach finansowych. Chcąc inwestować w fundusze typu ETF warto rozejrzeć się za odpowiednim brokerem. Ma to kluczowe znaczenie ponieważ, wybór dobrego domu maklerskiego da nam dostęp do zagranicznych ETF-ów zarządzanych przez największe firmy inwestycyjne świata. Druga sprawa to kapitał początkowy. Tak na prawdę przygodę z ETF-ami można rozpocząć posiadając bardzo znikome środki. Nawet niewielkie kwoty rzędu tysiąca złotych można przeznaczyć na zakup jednostek funduszu. Oczywiście im większe środki, tym większe perspektywy, ale na początek śmiało można spróbować z niewielkimi pieniędzmi.

Wybór funduszu

Mając już założone konto maklerskie i dysponując środkami, musimy wybrać fundusz w który będziemy chcieli zainwestować nasz kapitał. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami, możemy kupić jednostki funduszu zarządzanego przez znaną światową firmę, który inwestuje np. w akcje spółek z krajów rozwijających się. Jest to proste rozwiązanie, dzięki któremu nabywamy za pośrednictwem funduszu akcje setek firm z wielu krajów. Dzięki cyklom gospodarczym, w dłuższym okresie czasu inwestycja powinna dać nam zarobić.

Jeżeli jednak chcemy inwestować bardziej świadomie w fundusze ETF, dobrze jest znać choćby podstawowe mechanizmy jakie zachodzą na rynkach i wskaźniki finansowe, które pozwolą nam ocenić czy coś jest obecnie tanie czy drogie. Jest to na pewno jeden z istotniejszych czynników, które mogą wpłynąć na rentowność naszej inwestycji.

Szukając odpowiedniego funduszu powinniśmy przede wszystkim przeanalizować sytuację na świecie, da nam to ogląd tego jakie klasy aktywów w najbliższych latach mogą wzrastać i gdzie kapitał może płynąć.

Jak już mamy kierunek w którym chcemy podążać, rozpoczynamy poszukiwania konkretnego funduszu. W internecie znajdziemy liczne strony polskie i zagraniczne, które zajmują się analizą funduszy tego typu. Można tam znaleźć najbardziej istotne informacje o funduszu m.in. kto nim zarządza, jaka jest kapitalizacja, w jakie podmioty fundusz inwestuje, czy reinwestuje dywidendy itd.

Różne fundusze i ich specyfikacje omawiane są także na blogach o tematyce finansowej, grupach dyskusyjnych lub na youtube. Jest to na pewno cenne źródło wiedzy. Ostatecznie jednak to Ty podejmujesz decyzję.

Tak jak wspomniałem wcześniej są fundusze reinwestujące dywidendę tzw. Total Return. Oznacza to, że fundusz nie wypłaca dywidendy posiadaczom jednostek, tylko ją reinwestuje. Warte podkreślenia jest, że fundusze tego typu osiągają lepsze wyniki od funduszy wypłacających dywidendy.

Kolejnym istotnym zagadnieniem dla inwestora jest sposób replikacji. Może ona być fizyczna lub syntetyczna. Mówiąc prostymi słowami replikacja fizyczna to zakup identycznych akcji w odpowiednich wagach jak te, które znajdują się w indeksie. Jest to najkorzystniejsza opcja, umożliwiająca najlepsze odzwierciedlenie. Jeżeli jednak nie ma możliwości na replikację fizyczną, fundusze stosują także replikację syntetyczną. Jest ona bardziej ryzykowna, ponieważ bierze w niej udział także inny podmiot, co zawsze zwiększa ryzyko inwestycji.

Podsumowanie

Pomimo tego, że fundusze ETF są stosunkowo prostymi instrumentami finansowymi to warto przyswoić przynajmniej podstawowe informacje na ich temat. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa inwestycji i być może zaowocuje lepszą stopą zwrotu.