Najpopularniejsze formy płatności bezgotówkowych

Coraz większą popularność zyskują szybkie i wygodne płatności bezgotówkowe. Z tego względu warto poznać wszystkie dostępne formy płatności bez użycia fizycznych środków, jak również zalety najnowocześniejszych technologii. Warto również zwrócić szczególną uwagę na to, jak płacić BLIKIEM, który w ostatnich latach podbił serca Polaków.

Formy płatności bezgotówkowych

Transakcje gotówkowe stanowią obecnie niewielki procent wszystkich płatności wykonywanych przez Polaków. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Najważniejszą jest jednak szybki postęp technologiczny, który daje użytkownikom wiele możliwości szybkich i bezpiecznych metod. Obecnie bez użycia gotówki można płacić na kilkadziesiąt sposobów. Co więcej, wykonywanie przelewów możliwe jest nie tylko za pośrednictwem komputera, lecz także smartfona czy nawet smartwatcha. Czasy, kiedy płaciło się wyłącznie gotówką to prawie przeszłość. Teraz na szczycie popularności pozostają takie opcje, jak płatności zbliżeniowe za pomocą modułu NFC oraz zdobywający coraz większe uznanie BLIK, czyli szybkie i wygodne płatności bezgotówkowe.

Najpopularniejsze formy płatności bezgotówkowych

Do najpopularniejszych obecnie form transakcji bezgotówkowych zaliczamy elektroniczne przelewy bankowe, karty płatnicze (kredytowe, debetowe i prepaid), szybkie przelewy elektroniczne, płatności mobilne za pośrednictwem banku, jak również BLIKA. Większość z tych form jest już dobrze znana Polakom, ale nie wszyscy wiedzą dokładnie, jak płacić BLIKIEM.

BLIK to polski system płatności mobilnych działający od 2015 roku. Płatność za pośrednictwem BLIKA jest naprawdę prosta. Wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej i wygenerować 6-cyfrowy kod, dzięki któremu można zapłacić, między innymi w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Co więcej, BLIK umożliwia nam też wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów, szybkie przelewy na telefon, a nawet generowanie czeków BLIK. System pozwala też na płatności bez podawania kodu, w tym płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych. Jeśli chcemy zapłacić w ten sposób, musimy jedynie odblokować telefon i zbliżyć do terminala, a transakcja zostanie dokonana. Ta opcja jest dostępna dla posiadaczy telefonów z modułem NFC.

Zalety płatności bezgotówkowych za pośrednictwem BLIKA

Wiesz już, jak płacić BLIKIEM. Warto podkreślić wszystkie zalety tego typu szybkich płatności. Do największych z nich należy bezpieczeństwo transakcji. Dzięki szybkim płatnościom za pośrednictwem aplikacji mobilnej unikamy zagrożenia kradzieży portfela w czasie transakcji stacjonarnych, a także wykonujemy bezpieczne płatności w Internecie. Co więcej, mowa również o bezpieczeństwie sanitarnym, ponieważ eksperci w dobie pandemii zalecają właśnie szybkie płatności bezgotówkowe. Kolejnym ogromnym plusem wynikającym z korzystania z BLIKA jest oszczędność czasu, który poświęca się na płatności. To doskonała opcja dla zabieganych osób i tych, którzy nie lubią tracić dużo czasu na finalizację zakupów.