Na czym polega praca rezydenta w biurze podróży?

Rynek turystyczny często utożsamiany jest  z pracą na recepcji hotelu lub pracą biurową. Wszystko się zgadza, tak można to interpretować. Niemniej jednak warto podkreślić, że jest wiele zawodów związanych z turystyką. Do takich zawodów zaliczyć można pracę rezydenta biura podróży.

Praca rezydenta biura podróży wiąże się z pracą na zagranicznej destynacji wakacyjnej. To bardziej sezonowy rodzaj pracy. Pracujesz i jesteś w ciepłym kraju? Sama nazwa brzmi dobrze, kto by nie chciał pracować popijając greckie Frappe na plaży lub delektować się Sangrią podczas nauki tańca flamenco i jeszcze mieć za to płacone? Odpowiedź brzmi krótko: Każdy. Niestety ni e jest to praca przeznaczona dla każdego.

Kto może zostać rezydentem biura podróży?

Jest to praca z reguły od maja do końca sezonu turystycznego. Mimo iż praca wygląda na sezonową, trzeba pamiętać, że należy się nieco wykazać, a nawet wyróżnić na tle innych podczas rekrutacji. Sezonowa praca rezydenta w Hiszpanii, nie jest odpowiednikiem sezonowej pracy przy zbiorze winogron. To zupełnie inna bajka . Rekrutację przeprowadzają specjaliści do spraw HR pracujących w biurach podróży.

Czym musi się wykazać kandydat?

Przede wszystkim powinien wykazać si ę wysokim poziomem kultury osobistej, a to z racji tego, że jest to praca z ludźmi. Powinien biegle władać językiem angielskim. Język docelowej destynacji będzie tutaj dodatkowym atutem. Warto znać taki język, np. bułgarski. To praca przeznaczona dla osób kochających podróże i posiadających wysokie zdolności interpersonalne. Tą pracę trzeba po prostu lubić. Dlatego te ż idealnymi kandydatami na to stanowisko będą osoby, które ukończyły studia z zakresu psychologii, turystyki lub filologii. Nie tylko filologii angielskiej, ale także bardziej egzotycznej z nazwy.

Czy można pracować również zimą?

Jeżeli wykażemy się w sezonie letnim, to biuro podróży z pewnością będzie chciało współpracować z nami zimą. Wszystko zależy od naszej pracy i siły perswazji. Wyjazdy grupowe odbywają się także zimą. Bardzo popularne są tu egzotyczne destynacje lub wyjazdy na narty. Tak naprawdę, to co kto lubi.

Jakie są obowiązki rezydenta?

Rezydent pracujący na danej destynacji zajmuje się odbieraniem wycieczki, która przyleciała na wakacje. Czyli praca rezydenta  oraz jego bezpośredni kontakt  z turystą  zaczyna się na lotnisku. Kolejnym etapem jest przewiezienie grupy do hotelu oraz zakwaterowanie i poinformowanie turystów o spotkaniach informacyjnych. Podczas tego typu spotkań rezydent omawia sprawy bieżące , podaje swój telefon, w ramach emergency, a także skupia się na atrakcjach danego regionu. Opowiada turystom, gdzie można dobrze zjeść, poimprezować, pospacerować oraz przedstawia inne formy spędzania czasu wolnego, które oferuje hotel na miejscu. Niektóre hotele mają bardzo bogaty program animacyjny. Podczas spotkań z rezydentem, możemy także zakupi ć wycieczki fakultatywne. To rodzaj wycieczek, dzięki którym dowiemy się co zobaczyć podczas wakacji. Takie lokalne wycieczki czasem obsługuje rezydent, a czasem lokalny pilot wycieczek wynajęty przez biuro turystyczne z Polski lub z rodzimej destynacji.

Jak widać nie jest to praca dla każdego. Rezydent musi być pod telefonem 24h na dobę.