Co to jest biometria?

Technologia biometryczna w potwierdzaniu tożsamości przy płatnościach

Banki coraz chętniej korzystają z rozwiązań, które niesie za sobą rozwój technologii. Jednym z nich jest biometryczne uwierzytelnianie transakcji dokonywanych za pomocą telefonu bądź płatności online. Czy ten sposób potwierdzania tożsamości jest bezpieczny? Jak to działa? W tym tekście odpowiadamy na te i inne pytania.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest biometria,
  • jak uwierzytelnianie biometryczne wpływa na bezpieczeństwo transakcji,
  • jakie perspektywy rozwoju stoją przed tym sposobem uwierzytelniania płatności.

Uwierzytelnianie transakcji za pomocą biometrii to przyszłość bankowości. W tym tekście postaramy się zaznajomić Cię z tą technologią i jej rozwojem, abyś mógł się przekonać, że jest to bezpieczny sposób potwierdzania płatności.

Co to jest biometria?

Działanie biometrii polega na uwierzytelnianiu tożsamości użytkownika na podstawie jego cech osobniczych. Jakie to cechy? Sprawdź:

  • odcisk palca (jedna z najstarszych technik identyfikacji biometrycznej),
  • skan tęczówki oraz skan siatkówki,
  • odręczny podpis i sposób pisania,
  • identyfikacja głosowa,
  • skan kształtu ucha oraz skan całej twarzy (wykorzystanie tych punktów, które nie zmieniają się wraz z wiekiem, np. rozstaw oczu),
  • sposób chodzenia,
  • skan układu naczyń krwionośnych (wykonywany za pomocą promieniowanie podczerwonego),
  • badanie DNA – używane głównie w kryminalistyce.

Biometria to technologia o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się ją np. w takich sektorach, jak: bezpieczeństwo, bankowość, handel czy rozrywka. Korzystając z biometrii, można zarejestrować czas pracy, zatwierdzić transakcję płatniczą, wejść do parku rozrywki, dostać się na pokład samolotu (paszporty biometryczne), a nawet zabezpieczyć pomieszczenia.

Wykorzystanie indywidualnych cech sprawiło, że podrobienie tożsamości użytkownika technologii biometrycznej jest prawie niemożliwe. Dzięki temu coraz chętniej korzysta się z niej w sektorze bankowości – jest to opcja, którą może wybrać klient jako sposób potwierdzania płatności. Można z niej korzystać w nowoczesnych bankomatach oraz podczas uwierzytelniania transakcji kartą płatniczą, jednak w Polsce wciąż nie jest to jeszcze zbyt powszechne.

Często korzysta się natomiast z technologii biometrycznej podczas potwierdzania płatności za pomocą telefonu. Niezbędny jest do tego odpowiednio wyposażony smartfon. Co ważne, aby korzystać z usługi uwierzytelniania biometrycznego przy płatności, nie potrzebujesz dostępu do internetu, ponieważ przebiega ona za pomocą technologii NFC. Wystarczy, że przyłożysz swój telefon do terminala, a następnie zatwierdzisz płatność za pomocą wcześniej skonfigurowanego odcisku palca bądź skanu twarzy czy siatkówki oka – w zależności od wyposażenia telefonu.

Dlaczego uwierzytelnianie biometryczne jest bezpieczne?

Użytkownicy nierzadko posługują się jednym hasłem do zabezpieczenia dostępu do portali społecznościowych, internetowych skrzynek pocztowych, kont w sklepach internetowych, a nawet kont bankowych. Zastosowanie biometrycznego potwierdzania tożsamości pozwala niejednokrotnie uniknąć wypisywania hasła – jeśli zdarza Ci się korzystać z sieci, która ma słabe zabezpieczenia, możesz w ten sposób zapobiec jego kradzieży. Czasem może Ci się zdarzyć zapomnieć hasła do konta – dzięki technologii biometrycznej niektórych haseł nie musisz pamiętać w ogóle.

Korzystanie z biometrii do potwierdzania tożsamości to sposób niezwykle wygodny, ale też niwelujący ryzyko kradzieży. Kluczem do bezpieczeństwa danych jest wybór takich cech służących do identyfikacji, które są nie tylko niepodrabialne, ale też niezmienne. Biometria nie jest jednak rozwiązaniem niezawodnym – problemy z uwierzytelnianiem transakcji zdarzają się również w tym przypadku. Wynikają przede wszystkim z pośpiechu użytkownika urządzenia lub drobnych usterek technicznych. Wilgotne palce, zbyt szybkie przeciągnięcie ich po module odblokowywania i telefon lub bankomat poprosi o ponowną próbę zatwierdzenia. Jeśli korzystasz z biometrii twarzy, musisz pamiętać, aby cała była widoczna, gdyż dopiero wtedy możliwe będzie porównanie twarzy z zapisanym wcześniej skanem – istotne jest również skierowanie wzroku na ekran telefonu – dopiero wtedy aparat zweryfikuje Twoją tożsamość.

Jeśli boisz się, że ktoś mógłby np. wykorzystać Twoje zdjęcie do potwierdzenia transakcji, pamiętaj, że nie ma takiej możliwości – zabezpieczenia wykorzystują trójwymiarowy skan Twojej twarzy i takiej formy również wymagają do potwierdzenia płatności.

Postęp technologiczny – jakie perspektywy rozwoju mają płatności biometryczne?

Należy się spodziewać, że do najpopularniejszych sposobów uwierzytelniania płatności niebawem dołączą kolejne. Coraz powszechniej wdraża się uwierzytelnianie głosowe na infoliniach bankowych. Popularne staje się zakładanie kont bankowych za pomocą selfie, biometrii twarzy i zdjęcia dowodu osobistego – bez wizyty w oddziale. Identyfikacja za pomocą niepodrabialnych cech indywidualnych jest przyszłością bezpieczeństwa w płatnościach.

Nowoczesna technologia pozwala zatwierdzać biometrycznie transakcje wykonywane za pomocą karty płatniczej oraz telefonu, co sprawia, że Twoje pieniądze są o wiele bezpieczniejsze. Nie zwalnia Cię to jednak z zastrzeżenia karty, jeśli zdarzy Ci się ją zgubić. W razie utraty karty lub telefonu, do którego karta jest wirtualnie podpięta, możesz skorzystać z systemu zastrzegania kart. Niezależnie od wydawcy kart płatniczych zadzwoń pod numer (+48) 828 828 828, a otrzymasz całodobową pomoc. Automat przekieruje Cię do odpowiedniego banku, a Twoje konto zostanie zabezpieczone. Pamiętaj, że w momencie zastrzeżenia karty nie będziesz miał możliwości dokonywania płatności również telefonem.

Korzystanie z uwierzytelniania biometrycznego w życiu codziennym to gwarancja wygody i oszczędności czasu. Dzięki użyciu tej technologii w wielu sytuacjach nie będziesz już musiał pamiętać długich haseł czy kodów, aby potwierdzić transakcję czy wypłacić pieniądze. Twoje oszczędności będą też bezpieczniejsze – zabezpieczenie biometryczne jest dużo trudniejsze do złamania niż hasło, którego używasz na co dzień do logowania się w wielu portalach.