podatek liniowy

Czy warto inwestować w waluty i kryptowaluty?

Inwestycja w waluty czy kryptowaluty jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem przez osoby, które chcą w prosty sposób pomnożyć swoje pieniądze. Warto wiedzieć na jej temat nieco więcej. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim, czy taka inwestycja jest właściwie opłacalna?

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest to tak zwana waluta kryptograficzna, czyli wirtualna. Możemy ją posiadać na komputerze czy na aplikacji w telefonie, natomiast wszelkie transakcje przeprowadzane są drogą elektroniczną. Każda jednostka owej kryptowaluty ma swój unikalny kod, który zabezpiecza ją przed możliwym kopiowaniem albo wielokrotnym użytkowaniem. Nie istnieje żadna instytucja nadzorująca rynek kryptowalut, z tego względu nic nie kontroluje ich podaży czy wysokości kursu. Co ważne, konto kryptowalutowe nie może zostać zajęte przez komornika czy zablokowane. Najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, można o niej poczytać na stronie bitcoin.pl.

Inwestowanie w kryptowaluty – czy to się opłaca?

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w kryptowaluty, gdyż dzięki temu można w krótkim czasie pomnożyć swoje pieniądze. Jednakże należy pamiętać, iż nie jest to propozycja dla każdego. Wiele osób ceni sobie taką możliwość, ale również część osób pochodzi do tego trochę sceptycznie. Aktualnie notowanie bitcoina nieco przyhamowały, co może nie zachęcać do inwestowania, jednakże wynika to z mechanizmów rynkowych. Nie ma możliwości nieprzerwanego wzrostu cen. Osoby sceptyczne do takiego inwestowania obawiają się przede wszystkim wystąpienia tak zwanej bański spekulacyjnej. Kiedy inwestorzy kupują kryptowaluty, bańka rośnie, jednak zaczynają oni po jakimś czasie wyprzedawać swoją walutę i wtedy dochodzi do jej pęknięcia, wtedy można wówczas zauważyć duże spadki. Nie można jednoznacznie stwierdzić czy taka inwestycja jest opłacalna, gdyż istotna jest przede wszystkim posiadana przez nas wiedza, wyczucie i zdrowy rozsądek. Musimy wiedzieć, kiedy warto inwestować, a kiedy wycofać się z takiej możliwości. Przed inwestycją warto wcześniej poobserwować rynek, zaznajomić się z tematem kryptowalut. Dobrze, jeśli na ten cel przeznaczymy ok. 30 procent naszych wolnych środków, musimy mieć również świadomość ich ewentualnej straty, Nie powinniśmy tego jednak tego bardzo odczuć w naszym budżecie. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i posiadane umiejętności, aby móc skutecznie inwestować w kryptowaluty.

Co jeszcze można zrobić z kryptowalutą?

Oprócz tradycyjnego inwestowania, kryptowalutę można wykorzystać np. do… gry w kasynie! Wiele nowych kasyn internetowych umożliwia wpłaty w BTC i innych kryptowalutach. Ewentualne wygrane możemy wypłacić na adres naszego portfela kryptowalutowego. Choć hazard sam w sobie należy traktować z dużą dozą ostrożności, tak w przypadku kryptowalut jest to kusząca opcja.

Inwestowanie w tradycyjne waluty – czy to się opłaca?

Inną możliwością jest inwestowanie w waluty. Może być to sposób na zarobienie sporych pieniędzy, ale tak jak w przypadku kryptowalut musimy jednak mieć odpowiednią wiedzę, intuicję, doświadczenie i trochę szczęścia. Jeśli zainwestujemy w aktywa, które we właściwym czasie zyskają na wartości, możemy pomnożyć zainwestowane pieniądze. Pamiętajmy, że jest to bardzo dynamiczne środowisko inwestycyjne, a sytuacja w nim zmienia się co chwilę. Inwestowanie w waluty wiąże się ze sporą dawką adrenaliny i ekscytacją, a podczas inwestycji w wybraną przez nas walutę musimy wykazać się wiedzą analityczną oraz ekonomiczną. Dobrze również, jeśli będziemy znali także świat gospodarki, socjologi czy polityki. Zarobek na handlu walutami możemy wypracować poprzez kupowanie waluty w określonej cenie, po czym sprzedanie jej, kiedy kurs osiągnie wyższą wartość, aniżeli cena zakupu. Na samym początku musimy określić, kiedy wybrana waluta jest tania, a kiedy droga. Do tego najlepiej przeanalizować wykres kursu z okresu na przykład ostatniego roku. W ten sposób określimy najwyższą i najniższą wartość na wykresie, natomiast pośrodku wyznaczymy poziomą linię, będącą odnośnikiem do oceny sytuacji. Inwestowanie w waluty nie jest bardzo trudne, jeśli mamy wolne środki, które możemy zainwestować, możemy zainwestować w wybraną walutę.