Techniki negocjacji

Temat negocjacji w biznesie jest szalenie ważny! Prowadzenie przedsiębiorstwa, wcale nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Cały czas zmuszony jesteś rozmawiać, negocjować, rozwiązywać konflikty i spory. Wszystko to wymaga niesamowitego wyczucia, żeby nie stracić klienta lub pracownika, a przy tym „wyjść na swoje”.

Jak więc skutecznie negocjować? Jakich technik można użyć, aby wszystko skończyło się pozytywnie?

Jedną z popularniejszych technik jest rozpoczynanie z wysokiego pułapu. Polega ona na rozpoczęciu negocjacji w taki sposób, by warunki były dla nas jak najlepsze. Trzeba jednak zrobić to z wyczuciem, ponieważ przykładowo zbyt duża kwota podana na początku, może spowodować, że potencjalny klient nie przystąpi w ogóle do negocjacji, a tym samym nie skorzysta z Twoich usług. Ważne jest, aby w tej technice stopniowo „schodzić w dół”, aż dojdzie się do takiego poziomu, który będzie zadowalający i dla Ciebie i dla drugiej osoby.

Ciekawą techniką jest także nieprzyjmowanie pierwszej propozycji. Jeśli przykładowy klient zaproponuje nam stawkę, która nie będzie nam odpowiadać, warto ją odrzucić. Wtedy powinien on zaproponować lepsze warunki. Można w tym momencie rozpocząć negocjacje, które doprowadzą do popisania umowy.

Mówiąc o negocjacji warto także wspomnieć o technice, która polega na wysuwaniu hipotez. Podczas spotkania mogą pojawić się takie sformułowania jak na przykład „Co by było, gdyby…” lub „Co, jeśli…”. Zazwyczaj w miejscu kropek pojawiają się domysły dotyczące tego, co się zdarzy, jeśli ktoś się zgodzi lub nie zgodzi na dane warunki.

To nie wszystkie techniki, których możesz użyć podczas negocjacji. Można także manipulować czasem, wskazywać konsekwencje. Przed ważnymi spotkaniami warto spotkać się ze specjalistami, którzy pomogą w określeniu tego, jak powinieneś negocjować.